- Home
- Food Nutrition Tables
- Vegetable products and dishes
- Zucchini, green skin, fresh, unpeeled, boiled, drained
Zucchini, green skin, fresh, unpeeled, boiled, drained
Variety of marrow or summer squash, picked when small. Long and cylindrical in shape with green smooth skin and a cream flesh. Unpeeled, chopped and boiled in unsalted water, without added fat, then drained.
Vegetable products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
82.0kJ
Protein
1.2g
Fat, total
0.20g
Total dietary fibre
1.2g
Total sugars
2.6g
Sodium
1.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in zucchini?
- Zucchini, green skin, fresh, unpeeled, boiled, drained contains approximately 20 calories (82 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in zucchini?
- There are 1.2g of protein per 100g of zucchini, green skin, fresh, unpeeled, boiled, drained.
- How much sugar is in zucchini?
- Zucchini, green skin, fresh, unpeeled, boiled, drained contains 2.6g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in zucchini?
- Zucchini, green skin, fresh, unpeeled, boiled, drained has 0.2g of total fat per 100g.
- Is zucchini high in fibre?
- Zucchini, green skin, fresh, unpeeled, boiled, drained contains 1.2g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 82.0 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 72.0 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 94.0 g |
| Protein | 1.2 g |
| Nitrogen | 0.20 g |
| Fat, total | 0.20 g |
| Total dietary fibre | 1.2 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 2.6 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 2.6 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 1.4 g |
| Glucose | 1.2 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 2.6 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 0 ug |
| Arsenic | 0 ug |
| Calcium | 20.0 mg |
| Chloride | 77.0 mg |
| Copper | 0.07 mg |
| Fluoride | 77.4 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.49 mg |
| Magnesium | 19.0 mg |
| Manganese | 0.16 mg |
| Molybdenum | 7.6 ug |
| Phosphorus | 37.0 mg |
| Potassium | 227 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 1.0 mg |
| Zinc | 0.36 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 36.0 ug |
| Biotin | 3.0 ug |
| Cystine plus cysteine | 13.0 mg |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 1.0 ug |
| Beta-carotene | 199 ug |
| Cryptoxanthin | 39.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 219 ug |
| Thiamin | 0.03 mg |
| Riboflavin | 0.05 mg |
| Niacin | 0.30 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.23 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.59 mg |
| Pantothenic acid | 0.17 mg |
| Pyridoxine | 0.05 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 11.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 11.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 11.0 ug |
| Vitamin C | 16.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.30 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.29 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alanine | 49.0 mg |
| Arginine | 56.0 mg |
| Aspartic acid | 183 mg |
| Glutamic acid | 215 mg |
| Glycine | 36.0 mg |
| Histidine | 22.0 mg |
| Isoleucine | 40.0 mg |
| Leucine | 60.0 mg |
| Lysine | 57.0 mg |
| Methionine | 15.0 mg |
| Phenylalanine | 37.0 mg |
| Proline | 31.0 mg |
| Serine | 79.0 mg |
| Threonine | 38.0 mg |
| Tyrosine | 28.0 mg |
| Tryptophan | 14.0 mg |
| Valine | 52.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.20 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.60 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
- Zucchini, golden, fresh, unpeeled, boiled, drainedVegetable products and dishes
- Zucchini, golden, fresh, unpeeled, rawVegetable products and dishes
- Zucchini, green skin, fresh, unpeeled, fried, no added fatVegetable products and dishes
- Zucchini, green skin, fresh, unpeeled, rawVegetable products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F009773. All values per 100g of edible portion.