- Home
- Food Nutrition Tables
- Fats and oils
- Oil, coconut
Oil, coconut
An edible oil derived from the flesh and milk of the coconut palm (Cocos nucifera) fruit. The oil is white and solid at room temperature.
Fats and oilsSource: Borrowed
Energy with dietary fibre
3,689kJ
Protein
0g
Fat, total
99.7g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in oil?
- Oil, coconut contains approximately 882 calories (3,689 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in oil?
- There are 0g of protein per 100g of oil, coconut.
- How much sugar is in oil?
- Oil, coconut contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in oil?
- Oil, coconut has 99.7g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 3,689 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 3,689 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 0.80 g |
| Protein | 0 g |
| Nitrogen | 0 g |
| Fat, total | 99.7 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 0 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 0 mg |
| Manganese | 11.0 mg |
| Phosphorus | 0 mg |
| Potassium | 0 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0 mg |
| Niacin derived equivalents | 0 mg |
| Pyridoxine | 0 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Beta tocopherol | 0.20 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.12 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C6 | 0.70 g |
| C8 | 8.5 g |
| C10 | 5.9 g |
| C12 | 46.0 g |
| C14 | 16.9 g |
| C16 | 6.7 g |
| C17 | 0.04 g |
| C18 | 2.4 g |
| C20 | 0.04 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0.03 g |
| Total saturated fatty acids | 87.3 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.01 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 4.2 g |
| C20:1 | 0.03 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 4.2 g |
| C18:2w6 | 0.77 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.77 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
- Oil, almondFats and oils
- Oil, avocadoFats and oils
- Oil, blend of monounsaturated vegetable oilsFats and oils
- Oil, blend of polyunsaturated vegetable oilsFats and oils
- Oil, canolaFats and oils
- Oil, cophaFats and oils
- Oil, cottonseedFats and oils
- Oil, grapeseedFats and oils
- Oil, hempFats and oils
- Oil, linseed or flaxseedFats and oils
- Oil, macadamiaFats and oils
- Oil, maizeFats and oils
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F006163. All values per 100g of edible portion.