- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Sausage, beef, raw
Sausage, beef, raw
Uncooked sausage (thick or thin) commonly containing minced beef, wheat flour, salt, rice flour, mineral salts, preservative, spices, and water.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
987kJ
Protein
14.5g
Fat, total
18.7g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0.40g
Sodium
740mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in sausage?
- Sausage, beef, raw contains approximately 236 calories (987 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in sausage?
- There are 14.5g of protein per 100g of sausage, beef, raw.
- How much sugar is in sausage?
- Sausage, beef, raw contains 0.4g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in sausage?
- Sausage, beef, raw has 18.7g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 987 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 987 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 61.6 g |
| Protein | 14.5 g |
| Nitrogen | 2.3 g |
| Fat, total | 18.7 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 2.9 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 2.9 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0.10 g |
| Glucose | 0.30 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0.40 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 2.5 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 12.0 mg |
| Copper | 0.08 mg |
| Iodine | 3.9 ug |
| Iron | 1.3 mg |
| Magnesium | 11.0 mg |
| Manganese | 0.19 mg |
| Phosphorus | 183 mg |
| Potassium | 240 mg |
| Selenium | 6.5 ug |
| Sodium | 740 mg |
| Zinc | 2.6 mg |
| Retinol | 39.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 76.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 53.0 ug |
| Beta-carotene | 197 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 223 ug |
| Thiamin | 0.02 mg |
| Riboflavin | 0.08 mg |
| Niacin | 3.8 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 2.1 mg |
| Niacin derived equivalents | 5.9 mg |
| Pantothenic acid | 0.18 mg |
| Pyridoxine | 0.10 mg |
| Cobalamin | 2.3 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.15 ug |
| Ergocalciferol | 0.14 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.16 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0.04 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.3 ug |
| Alpha tocopherol | 0.40 mg |
| Vitamin E | 0.37 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0.01 g |
| C13 | 0 g |
| C14 | 0.60 g |
| C15 | 0.09 g |
| C16 | 4.6 g |
| C17 | 0.27 g |
| C18 | 3.0 g |
| C19 | 0.02 g |
| C20 | 0.02 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0.01 g |
| Total saturated fatty acids | 8.7 g |
| C14:1 | 0.14 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.62 g |
| C17:1 | 0.11 g |
| C18:1 | 6.9 g |
| C20:1 | 0.04 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 7.8 g |
| C18:2w6 | 0.30 g |
| C18:3w3 | 0.08 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C18:4w3 | 107 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 11.8 mg |
| C20:4w6 | 10.2 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 2.2 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.50 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 2.2 mg |
| Total undifferentiated fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 510 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 124 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.4 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 51.0 mg |
Related Foods
- Sausage, beef, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Sausage, beef, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Sausage, chicken, flavoured, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Sausage, chicken, plain, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Sausage, chorizo, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Sausage, chorizo, uncookedMeat, poultry and game products and dishes
- Sausage, lamb, flavoured, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Sausage, lamb, plain, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Sausage, pork, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Sausages & vegetables, cannedMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F008112. All values per 100g of edible portion.