- Home
- Food Nutrition Tables
- Fruit products and dishes
- Orange, navel, peeled, raw
Orange, navel, peeled, raw
Round in shape with an orange waxy peel and orange flesh, that can be broken into segments. Include Washington, Lanes Late and Leng navel oranges.
Fruit products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
173kJ
Protein
1.0g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
2.2g
Total sugars
8.2g
Sodium
1.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in orange?
- Orange, navel, peeled, raw contains approximately 41 calories (173 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in orange?
- There is 1g of protein per 100g of orange, navel, peeled, raw.
- How much sugar is in orange?
- Orange, navel, peeled, raw contains 8.2g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in orange?
- Orange, navel, peeled, raw has 0g of total fat per 100g.
- Is orange high in fibre?
- Orange, navel, peeled, raw contains 2.2g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 173 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 155 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 86.4 g |
| Protein | 1.0 g |
| Nitrogen | 0.16 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 2.2 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 8.2 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 8.2 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 2.1 g |
| Glucose | 1.9 g |
| Sucrose | 4.2 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 8.2 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 0 ug |
| Arsenic | 0 ug |
| Cadmium | 0 ug |
| Calcium | 25.0 mg |
| Chromium | 2.5 ug |
| Chloride | 0 mg |
| Copper | 0.04 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 12.0 mg |
| Manganese | 0.03 mg |
| Molybdenum | 0 ug |
| Phosphorus | 22.0 mg |
| Potassium | 185 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 1.0 mg |
| Zinc | 0.06 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 5.0 ug |
| Biotin | 0.30 ug |
| Cystine plus cysteine | 67.0 mg/gN |
| Cystine plus cysteine | 11.0 mg |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 3.0 ug |
| Beta-carotene | 21.0 ug |
| Cryptoxanthin | 17.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 31.0 ug |
| Xanthophyl | 1,240 ug |
| Thiamin | 0.07 mg |
| Riboflavin | 0.02 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.29 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.29 mg |
| Pantothenic acid | 0.10 mg |
| Pyridoxine | 0.07 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 60.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 60.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 60.0 ug |
| Vitamin C | 50.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.10 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.10 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alanine | 33.0 mg |
| Arginine | 86.0 mg |
| Aspartic acid | 158 mg |
| Glutamic acid | 77.0 mg |
| Glycine | 26.0 mg |
| Histidine | 14.0 mg |
| Isoleucine | 24.0 mg |
| Leucine | 40.0 mg |
| Lysine | 43.0 mg |
| Methionine | 10.0 mg |
| Phenylalanine | 22.0 mg |
| Proline | 106 mg |
| Serine | 43.0 mg |
| Threonine | 24.0 mg |
| Tyrosine | 17.0 mg |
| Tryptophan | 17.0 mg |
| Valine | 33.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0.60 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.10 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.50 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F006276. All values per 100g of edible portion.